Aktualności

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Szkolne Koło Wolontariatu w ramach zbiórki na akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zorganizowało licytację. Udało się  zebrać imponującą kwotę. Wszystkim bardzo dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie.

Paniom Grażynie Pastucha oraz Konstancji Książek dziękujemy za opiekę nad kołem wolontariatu i organizację zbiórki.

Dyrekcja Szkoły

Życzenia Świąteczne

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

W dniu 21.11.br nasza szkoła wzięła udział w projekcie organizowanym przez Unicef świętując Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
Z tej okazji wszyscy nasi uczniowie przyszli do szkoły w kolorze niebieskim – łącząc się w ten sposób z mieszkańcami innych krajów, również zaangażowanych w te obchody. Dodatkowo przez cały tydzień były organizowane zajęcia podczas godziny wychowawczej, przybliżające uczniom Konwencję o Prawach Dziecka oraz poruszające kwestie przeciwdziałania dyskryminacji, a na lekcjach plastyki – tworzone plakaty związane z tą tematyką.

Lekcja muzealna na Wawelu

Wycieczka edukacyjna – lotnisko Balice

Modele- lekcja biologii

CO USŁYSZĘ – ZAPOMNĘ.

CO ZOBACZĘ – ZAPAMIĘTAM.

CO ZROBIĘ – ZROZUMIEM.”

Modelowanie w nauce biologii.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że najlepszą formą nauki jest działanie.

Na naszych dotychczasowych lekcjach w klasie ósmej tworzyliśmy modele struktury DNA, natomiast w klasie siódmej przygotowaliśmy modele budowy skóry.

Nietypowa lekcja biologii

NIETYPOWA LEKCJA BIOLOGII

Klasa siódma, która poznaje aktualnie tajniki ludzkiego ciała związane z układem ruchu, w poniedziałek 17 października uczestniczyła w nietypowej lekcji na temat wykorzystania kości w badaniach archeologicznych i kryminalistycznych.

Zajęcia przeprowadziła pani dr Joanna Stojer-Polańska, współpracowniczka Katedry Socjologii Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowca akademicki z kryminalistyki, kryminologii i zwalczania przestępczości.

Pni doktor opowiedziała nam o sytuacjach, w których kości wymagają identyfikacji oraz możliwościach, jakie kryminalistyka oferuje w zakresie badania kości, zarówno ludzkich, jak i zwierzęcych. Dzięki nim możemy się dowiedzieć, jak dawno temu nastąpiła śmierć, szukać pokrewieństwa poprzez badania DNA, odnaleźć przyczynę śmierci po powstałych urazach kości, czy nawet odtworzyć wygląd zmarłego. W prezentacji pojawiły się zdjęcia z wykopalisk archeologicznych, powstałych podczas badań miejsc pochówków, i poszukiwań kości oraz fotografie lodowej mumii tzw. Człowieka Lodu znajdującej się w Muzeum w Bolzano. Mogliśmy też zobaczyć „na żywo”, a nawet dotknąć prezentowanych eksponatów kości.

Nasza lekcja zawierała także elementy doradztwa zawodowego, gdyż przy okazji rozmawialiśmy o zawodach, w których pojawia się konieczność badania kości, takich jak: lekarz medycyny sądowej, antropolog, genetyk, kryminalistyk, czy archeolog.

Serdecznie dziękujemy pani doktor Joannie Stojer-Polańskej za niezwykle interesujący wykład i poświęcony nam czas.

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Rozmawiasz- Pomagasz”

W ramach udziału w projekcie, nasi uczniowie połączyli się ze szkołą w Kenii.

 

ZACZAROWANE KOŁO CHEMICZNE

„ZACZAROWANE KOŁO CHEMICZNE”

Na wrześniowych zajęciach koła przyrodniczego oraz biologiczno-chemicznego realizowaliśmy przede wszystkim innowację pedagogiczną „Chemia w kuchni”, której jednym z celów jest uzmysłowienie uczniom, ze chemia jest wszędzie, także na naszych talerzach.

Nasze zajęcia zainaugurowaliśmy pysznym napojem Bubble Tea z własnoręcznie przygotowanymi alginianowymi kuleczkami.

Na kolejnych sprawdziliśmy, czy to prawda, że gotowanie w aluminiowych naczyniach może być szkodliwe dla zdrowia.

Następnie uczciliśmy Dzień Kropki, czyli dzień talentu, pasji i rozwijania skrzydeł, „nakrapianymi” na labmatach doświadczeniami wykonanymi z wykorzystaniem herbaty z hibiskusa, niebieskiej herbaty z kwiatu klitorii, soku z buraka oraz czerwonej kapusty, jako wskaźników kwasowo-zasadowych.

Badaliśmy także właściwości witamin rozpuszczalnych w wodzie, aby między innymi dowiedzieć się, dlaczego witamina C zapobiega ciemnieniu produktów spożywczych i jakie to ma znaczenie dla naszej urody 😉

Na ostatnich zajęciach, nazwanych „znikający sok z buraka”, sprawdzaliśmy rozpuszczalność barwników roślinnych w tłuszczach.

Gorąco zachęcamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć!

Projekt Good Network

Życzenia Wielkanocne

Konkurs recytatorski dla klas 1-3

Konkurs recytatorski „ Brzechwa dzieciom”

W dniu 23 marca odbył się szkolny konkurs recytatorski dla klas 1 do 3.

Zgłosiło się dziewięcioro odważnych uczestników. Jury miało bardzo trudne zadanie, gdyż każdy uczeń  był bardzo dobrze przygotowany. Po naradzie i podliczeniu punktów zostały ogłoszone wyniki:

1 miejsce z kl. I

Maja M.

1 miejsce z kl. II

Jan K.

2 miejsce z kl. I

Tymoteusz G.

2 miejsce z kl. II

Nadia H.

3 miejsce z kl. II

Helena D.

Wyróżnienia:

Kl. II

Karolina W.

Kl. III

Kuba D.

 

Bezpłatne nauczanie domowe

 

 

 

Nasza szkoła oferuje bezpłatne nauczanie domowe .

W ramach nauczania domowego  nasi uczniowie otrzymają bezpłatne podręczniki, a nasi nauczyciele prześlą zakres materiału  do samodzielnej pracy. Istnieje również możliwość konsultacji online z nauczycielami poszczególnych przedmiotów oraz szkolnym pedagogiem. Egzaminy przeprowadzane są na terenie szkoły , a ich terminy są ustalane wspólnie z nauczycielami i rodzicami ucznia.

Życzenia świąteczne