Nietypowa lekcja biologii

NIETYPOWA LEKCJA BIOLOGII

Klasa siódma, która poznaje aktualnie tajniki ludzkiego ciała związane z układem ruchu, w poniedziałek 17 października uczestniczyła w nietypowej lekcji na temat wykorzystania kości w badaniach archeologicznych i kryminalistycznych.

Zajęcia przeprowadziła pani dr Joanna Stojer-Polańska, współpracowniczka Katedry Socjologii Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowca akademicki z kryminalistyki, kryminologii i zwalczania przestępczości.

Pni doktor opowiedziała nam o sytuacjach, w których kości wymagają identyfikacji oraz możliwościach, jakie kryminalistyka oferuje w zakresie badania kości, zarówno ludzkich, jak i zwierzęcych. Dzięki nim możemy się dowiedzieć, jak dawno temu nastąpiła śmierć, szukać pokrewieństwa poprzez badania DNA, odnaleźć przyczynę śmierci po powstałych urazach kości, czy nawet odtworzyć wygląd zmarłego. W prezentacji pojawiły się zdjęcia z wykopalisk archeologicznych, powstałych podczas badań miejsc pochówków, i poszukiwań kości oraz fotografie lodowej mumii tzw. Człowieka Lodu znajdującej się w Muzeum w Bolzano. Mogliśmy też zobaczyć „na żywo”, a nawet dotknąć prezentowanych eksponatów kości.

Nasza lekcja zawierała także elementy doradztwa zawodowego, gdyż przy okazji rozmawialiśmy o zawodach, w których pojawia się konieczność badania kości, takich jak: lekarz medycyny sądowej, antropolog, genetyk, kryminalistyk, czy archeolog.

Serdecznie dziękujemy pani doktor Joannie Stojer-Polańskej za niezwykle interesujący wykład i poświęcony nam czas.